Jan Múčka je známý především ve vinařských kruzích. Do historie vinařství se nesmazatelně zapsal především na Kutnohorsku a Čáslavsku, kde se podílel na znovuobnovení vinařské tradice v druhé polovině minulého století. Tehdy přišel na „umístěnku" z Kyjova a obnovil vinici u Čáslavi mezi obcemi Vinice a Vinaře a také v Kutné Hoře. V pátek 29. dubna Jan Můčka oslavil životní jubileum.

K osmdesátým sedmým narozeninám mu přišli popřát i kutnohorští vinaři, mezi kterými nechyběli Ivan Štefánek, Radko Flekal, Radim Hanuš a Lukáš Rudolfský. „Ochutnali jsme i víno, které naposled dělal na vinici u Vinař, Ryzlink rýnský z roku 1992. Bylo v úžasné kondici, velice dobře pitelné s dlouhým minerálním závěrem,“ řekl Lukáš Rudolfský.

Jan Múčka pochází ze Strážnické vinařské rodiny a v roce 1953 se stal hlavním vinařem Státního statku Čáslav. O víno se tam staral až do začátku devadesátých let minulého století. V roce 1993 se ale statek rozpadl a vinice, které do té doby spravoval, začaly chátrat.

Žezlo postupně po začátku milénia převzaly Vinné sklepy Kutná Hora, a to jak v Kutné Hoře, tak právě na viniční trati mezi obcemi Vinice a Vinaře, kde je pěstování vína doloženo již v patnáctém století.

Zdroj: https://kutnohorsky.denik.cz/zpravy_region/pripitek-30-let-starym-vinem-legendarni-kutnohorsky-vinar-oslavil-narozeniny.html