V sobotu 21. srpna 2021 uspořádal Klub přátel deskových her 1. vinařské deskohraní v prostorách Obecního úřadu Vinaře a před ním. Uvnitř proběhla prezentace činnosti klubu, promítly se fotografie a krátká videa z uplynulých akcí, které se nepravidelně uskutečňují v Hospůdce na Vinici. Členové klubu připravili ukázky a povídání o dalších deskových hrách, které si mohli návštěvníci zahrát, a propadnout tak kouzlu světa deskovek.

Z turnaje v dětské kategorii (do 13 let včetně) si odvezl obě trofeje Matěj R., který vyhrál jak hru Set4 (3D piškvorky), tak hru Santorini. Do Vinař si pro vítězství přijel až z dalekého Vysokého Veselí. Druhým se stal Adam z Lovčic. Oba si zahráli i několik partií s dospěláky. A ač se páni kluci setkali s oběma hrami úplně poprvé, hráli s velkým zapálením. U každého tahu bystřili mysl, pečlivě plánovali možnosti dalších tahů a nenechali nikomu žádný tah zadarmo. Ceny vítězům předali zakladatel klubu, Jan Gerenda, s neporazitelnou Ivetou Nagyovou, klubovou stálicí.

O poznání silnější zastoupení měla kategorie 14+. Do turnaje se přidal i starosta obce Josef Brom, který vybojoval v Set4 krásné 3. místo. Vítězi kategorie 14+ se pak stali dva členové klubu. Karel Kadeřábek, zvaný „Hospodskej“, zvítězil v turnaji Santorini a nepřekvapivě překvapivý Matěj Dušek (14 let), který s převahou zvítězil v turnaji Set4.

Turnaj se uskutečnil před budovou OÚ za krásného slunného počasí v pohodové atmosféře. Příjemný stín poskytovala zdejší lípa i obecní párty stan. Párty stoly i lavice tak obstály v první „zatěžkávací“ zkoušce. Nutno podotknout, že je až mrzuté, jak kolem chodili místní, aniž by projevili sebemenší zájem přijít se podívat a zapojit se.

Zato dorazili „přespolňáci“. Výjimkou potvrzující pravidlo byl Tomáš Staněk, který si odskočil od rozdělané fasády a skvěle sehrál několik partií v turnaji Set4. Vítězové všech kategorií obdrželi pamětní hrníčky a diplomy.

Jste srdečně zváni na klubové akce do Hospůdky na Vinici. Svět deskových her je úžasný – i když není pro každého. Kontakty a podrobnosti jsou uvedeny na stránkách obce.

Michal Dušek, Klub přátel deskových her