Do obce Vinaře na Čáslavsku se vrací tradice, která dala obci jméno. Po mnoha letech se tu znovu začne pěstovat víno. Tradici se z popela rozhodli vyzvednout kutnohorští vinaři. Vykoupili zdejší pozemky a letos na jaře vysadili vinnou révu. První víno z místní sklizně budou moci ochutnat za tři roky.

Vinohrad ve Vinařích plodil víno už před více než sedmisty lety. Jak čas plynul, setkal se několikrát s nepřízní osudu a opakovaně zanikl. Nyní se tradice vinařství vrací, snad natrvalo.

Vinaře, jak už samo jméno napovídá, jsou s vínem spojeny téměř od svého počátku. "První zmínky o vinicích se objevily už ve 14. století. V době třicetileté války začala tradice vinařství upadat. Úplně poslední vinohrad zanikl v roce 1936," popisuje dlouhou historii vinohradu bývalý vinař Jan Múčka, který je důležitou osobností dalšího pohnutého osudu vinice.

Víno pěstované s láskou a péčí

Jan Múčka se stal v padesátých letech patronem a spásou místních vinohradů. Pochází ze Strážnické vinařské rodiny a v roce 1953 se stal hlavním vinařem Státního statku Čáslav.

"Lidé si ho dodnes váží. Nebýt jeho, zdejší vinohrady by už možná nikdo nevzkřísil," říká Stanislav Rudolfský, jednatel společnosti Víno Kutná Hora a tajemník Cechu českých vinařů.

"Byl jsem sem povolán v roce 1953. Od té doby jsem o víno pečoval a věnoval se jeho rozšiřování v podstatě celý svůj život. V roce 1993 se ale rozpadl statek a vinice začala chátrat. I přes moje snahy a pomoc kamarádů, se nám ji nepodařilo zachránit" lituje dnes Múčka.

Kdo si počká, ten se dočká

Obnovení místní vinařské tradice se ujali kutnohorští vinaři. "Jsme patrioti a o víno se zajímáme. Pozemky jsme vykoupili a letos na jaře jsme pozemek zplanýrovali, pohnojili a osadili," řekl Rudolfský.

První víno zaťuká na sudy ale až za tři roky. "Keře potřebují čas, aby dostatečně vyzrály a byly kvalitní. První panenskou úrodu tedy očekáváme v roce 2013," vysvětlil.

Kromě tradičních odrůd jako je rulandské modré, rulandské šedé nebo tramín červený, má vinohrad i jednu specialitu. "Máme i tzv. interspecifické odrůdy, které zabraňují šíření houbových chorob. Jednou z nich je například hibernal. Ten se vysazuje mezi klasické odrůdy, aby zabránil případnému šíření chorob," doplnil Rudolfský.

Autoři: MF DNES, Eva Dóšová

Zdroj: https://www.idnes.cz/praha/zpravy/vinice-stara-stovky-let-se-probouzi-k-zivotu-v-obci-s-priznacnym-jmenem.A101015_1466719_praha-zpravy_sfo