Od 1. ledna 2026 došlo ke změně tarifu Pražská integrovaná doprava (PID). Níže přinášíme přehled nejdůležitějších pravidel, která by měl znát každý cestující.
V některých případech může být zastávka zařazena současně do dvou tarifních pásem.
➡️ Cestující si vždy může zvolit pásmo, které je pro něj výhodnější.
Papírové krátkodobé jízdenky se označují při prvním vstupu:
před nástupem do vlaku ve stanici/zastávce,
Při přestupu se jízdenka znovu neoznačuje.
Jízdenky zakoupené:
se již dále neoznačují.
Všechny jízdenky PID jsou přestupní, a to v rámci své časové a pásmové platnosti.
Výjimky:
Časová platnost je vždy uvedena přímo na jízdence.
Platnost se počítá:
Podrobné informace o tarifních pásmech PID najdete na oficiálním webu:
👉 https://pid.cz/jizdne-a-tarif/tarifni-pasma-pid/
V systému Pražská integrovaná doprava (PID) fungují také příměstské autobusové linky, které spojují obce Středočeského kraje s městem Čáslav a okolím. Níže najdete důležité informace o aktuálních jízdních řádech linek 781 a 780, včetně odkazů na jejich PDF verze:
Trasa: Čáslav – Žleby – Hostovlice – Tupadly
➡️ Linka spojuje obce v okolí Čáslavi s její autobusovou a železniční stanicí a slouží i jako příměstská obsluha menších vesnic (např. Vinice, Vinaře, Vrdy, Žleby).
📄Jízdní řád ke stažení (platnost od 14. 12. 2025): https://jrportal.dpp.cz/DataFTP/JRPortalData/781/20251214c/781_linka.pdf
📌 Linka 781 má přibližně 20 zastávek a jezdí denně v průběhu dne (ranní i odpolední spoje). Časy jednotlivých spojů najdete v přiloženém PDF.
🔁 Přestupy:
Na trase je možnost přestupu na další autobusové linky PID nebo na vlakové spoje (např. v Čáslavi či Hostovlicích).
Trasa: Čáslav – Žleby – Třemošnice
➡️ Linka 780 zajišťuje dopravní spojení mezi Čáslaví, obcemi v okolí Žlebů a Třemošnicí, s několika přestupními možnostmi po trase.
📄 Jízdní řád ke stažení (platnost od 14. 12. 2025): https://jrportal.dpp.cz/DataFTP/JRPortalData/780/20251214c/780_linka.pdf
📌 V jízdním řádu najdete časy jednotlivých spojů v obou směrech — ráno, během dne i odpoledne. Trasa zahrnuje několik průjezdních zastávek mezi Čáslaví a Třemošnicí.
• Oba jízdní řády jsou platné od 14. 12. 2025, což odpovídá platnosti nového jízdního pořádku PID pro rok 2026.
• Obě linky jezdí v běžném režimu každý den podle uvedeného harmonogramu v PDF.
👉 Kompletní aktuální jízdní řády všech linek PID najdete na webu: https://pid.cz/jizdni-rady-podle-linek/
👉 Pro rychlé vyhledání spojení z vaší zastávky do cílového místa můžete použít IDOS / PID vyhledávání spojení: https://pid.idos.cz/
Integrace veřejné dopravy na Čáslavsku byla dokončena 12. června 2022. Tím se Čáslavsko stalo součástí Integrované dopravy Středočeského kraje a Pražské integrované dopravy (PID). To znamená, že na Čáslavsku platí jednotný tarif PID pro autobusy i vlaky.
Do Čáslavi se snadno dostanete díky pravidelným autobusovým spojům. Ve všední dny je doprava zajištěna každou hodinu v ranní špičce od 5:00 do 8:00 a odpoledne od 12:00 do 18:00. Mimo špičku jezdí autobusy obvykle každé dvě hodiny. O víkendech jsou vypravovány tři spoje denně. Některé linky zajíždějí přímo k nádraží, kde navazují na vlakové spoje nebo na autobusovou linku 381 směřující do Kutné Hory.

| Doporučujeme pravidelně dojíždějícím zakoupení časového kuponu. Většinou se vyplatí už při dojíždění tři dny v týdnu. Kartu Lítačka a kupon pořídíte na vlakovém nádraží v Čáslavi nebo na autobusovém stanovišti v Kutné Hoře nebo online na www.pidlitacka.cz nebo v aplikaci PID Lítačka. |
Do Čáslavi: pásmo 8. Do Kutné Hory: pásma 7+8. Do Kolína: 6+7+8. Do Žlebů 8+9. Do Prahy: všechna pásma.
Společnost ČSAD BUS Chrudim byla založena v roce 1994 a v rámci privatizace krajského podniku ČSAD Hradec Králové převzala osobní dopravu provozovanou dopravními závody Hradec Králové, Chotěboř, Chrudim a Pardubice. V roce 2001 došlo ke sloučení s ČSAD Kutná Hora do společnosti ČSAD AUTOBUSY CZ Chrudim, která byla v roce 2002 po změně majitele přejmenována na Connex Východní Čechy. V roce 2008 byla společnost přejmenována na Veolia Transport Východní Čechy a zároveň došlo k pohlcení firmy MAD Kolín, která byla provozovatelem MHD v Kolíně. V červenci 2012 došlo k dalšímu rozvoji odkoupením dopravce ORLOBUS. V roce 2013 došlo ke změně majitele a název společnosti se změnil na ARRIVA VÝCHODNÍ ČECHY. Dne 1. června 2017 byla pod Arrivu Východní Čechy začleněna společnost Osnado, která byla součástí skupiny ARRIVA od roku 2007. V prosinci 2021 opět dochází k přejmenování na ARRIVA autobusy a krátce na to, od 1. ledna 2022 je do společnosti začleněn dopravce ARRIVA MORAVA.